تاثیر رنگ در دکوراسیون و روحیه شما

تاثیر رنگ در دکوراسیون

تاثیر رنگ در دکوراسیون

رنگ اتاق در منزل شما یک انعکاس مستقیم از شخصیت شماست. در حالی که اکثر ما ممکن است زمان زیادی را صرف فکر کردن درباره رنگ اتاق نکنیم، هر روز بر ما تاثیر می گذارد. رنگ اتاق می تواند بر روحیه و افکار ما تاثیر بگذارد . رنگ به افراد مختلفی بستگی دارد به سن، جنسیت، زمینه قومی و آب و هوا. برخی رنگها تمایل دارند واکنش مشابهی را نسبت به اکثر افراد داشته باشند؛ به همین دلیل بسیار مهم است که رنگ ها را به صورت عاقلانه برای تزئینات انتخاب کنید . انتخاب ترکیب رنگها یکی از مراحل تهدید کننده برای مبتدیان است. رنگ، قدرت تاثیر در تغییر شکل و اندازه مبلمان، و همچنین تاثیر در شکل و اندازه اتاق را دارد. انتخاب رنگ ها سخت نیست اگر شما برخی از اطلاعات اولیه در مورد رنگ و اثرات آن را بدانید.

اجازه دهید اطلاعات بیشتری  در مورد رنگ اتاق و نحوه خلق و خوی آن ها در اختیارتان قرار دهیم.

عاقلانه انتخاب کنید

به یاد داشته باشید که هر رنگ ارزش روانی دارد. فکر کنید که احساس شما در باره ی هر رنگ چیست ؛ آنها می توانند بر احساسات، آرامش و خشم تاثیر بگذارند. برای ایجاد آرامش و هماهنگی در خانه خود، رنگ های خود را با دقت انتخاب کنید برخی از رنگ ها در مقادیر زیاد ممکن است بر روی شما و عزیزان شما اثر متقابل داشته باشند.

چه خلق و خوی می خواهید ایجاد کنید ؟ کدام رنگ به شما کمک خواهد کرد که این روحیه را به دست آورید ؟

اگر کمک برای پاسخ دادن به این سوالات نیاز دارید، به مجلات نگاه کنید، کتاب های دکوراسیون، وبلاگ ها و وب سایت ها برای ایده دادن مناسبند . همچنین، پارچه برای راهنمایی شما کمک قابل توجهی میکند. پارچه، موکت، مبلمان و کاشی در محدوده رنگی بیشتری در دسترس هستند، بنابراین ابتدا آنها را انتخاب کنید و سپس تم رنگی خود را انتخاب کنید.

هنگامی که چیزی را که دوست دارید پیدا کردید، تعداد رنگهای یک اتاق را تا حداکثر سه یا چهار رنگ محدود کنید. رنگ نسبتا ارزان است و اتاق را سریعتر از هر چیز دیگری تغییر می دهد .

رنگ اتاق و اثرات آن

رنگها به سه روش اصلی عمل می کنند: گرم ، سرد و خنثی . شما به راحتی می توانید رنگ های هر اتاق را به خواسته های شخصی خود، به سلیقه خود و به هدف اتاق، مطابقت دهید. رنگ های روشن و انعطاف پذیر، باعث می شود اتاق ها بزرگتر و روشن تر شوند . رنگ های تیره پیچیده و گرم هستند ؛ آنها اتاق های بزرگ را جذاب تر می کنند.

اجازه دهید نگاهی دقیق تر به رنگ ها کنیم و چه تغییراتی به اتاق میتوانیم بدهیم

تاثیر رنگ قرمز

تاثیر رنگ قرمز در دکوراسیون

قرمز سطح انرژی اتاق را افزایش می دهد. از رنگ قرمز برای خلق احساس شادی و نشاط و انرژی در دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده کنید. اثرات روانی رنگ قرمز به راحتی قابل درک است. رنگ قرمز به شدت، رنگ قدرتمندی است. رنگ خون شما قرمز خواهد بود، بدون در نظر گرفتن اینکه از چه نژادی هستید و چه ملیتی دارید و از آنجایی که ریختن خون زیاد برای ما زمینی‌ها کاملا با سلامت و تندرستی‌مان مغایرت دارد، رنگ قرمز، نشانه سیگنال‌های خطر است . رنگ قرمز نشانه بالا رفتن سطح شور و احساسات ماست:

-مردم عصبانی، قرمز به نظر می‌رسند

-مردان متهور و سرزنده را، نیرومند می‌خوانند و قرمز نشانه نیروندی است.

قرمز رنگ بسیار بدیهی‌ ای است . رنگ قرمز بیش از آنکه انتظارش را داشته باشید به شما نزدیک می‌شود . از لحاظ روانی، اتاقی با دیوارهایی به رنگ قرمز، به نظر شما و به دیدگان شما نزدیک می‌آیند.

رنگ قرمز همراه با رنگ نارنجی، رنگ مطلوبی برای صنایع بسته‌بندی مواد غذایی به شمار می‌آید، همچنین در رستوران، زیرا رنگ قرمز، اشتها را افزایش می‌دهد ؛ بنابراین، طراحی داخلی حرفه‌ای به شما پیشنهاد می‌کند از رنگ قرمز در دکوراسیون دیوارهای اتاق غذاخوری استفاده کنید. (اگر در رژیم باشید، حتما رنگ آبی را به جای آن انتخاب می‌کنید) . ، اثرات روانی رنگ قرمز نیز مانند رنگ‌های دیگر ، با شدت  آن ارتباط بسیار تنگاتنگی دارد ، از این رو هنگامی که در حال جنب و جوش هستید، رنگ‌های قرمز در طیف‌های تیره و تند، نشان‌دهنده افزایش ضربان قلب و فشار خون هستند. شما ممکن است با طیف‌های کمرنگ‌تر و گرم‌تر قرمز از قبیل سایه‌هایی از قرمز احساس آرامش و راحتی بیشتری کنید، مانند قرمز اخرایی. دکوراسیون داخلی قرمز با تلفیق و ادغام با خنثی ها ، فضایی چشمگیر و مجلل به طراحی داخلی منزل شما می بخشد. همجنین به کار بردن برجستگی ها و نماهایی در اتاق خواب می تواند احساسات شما را برانگیزد البته احتیاط کنید به اندازه ای نباشد که مانع آرامش و استراحت راحت شما شود. در اتاق نشیمن یا اتاق ناهار خوری، قرمز مردم را به هم می ریزد و مکالمه را تحریک می کند. در یک ورودی، اولین تصور قوی ایجاد می کند.

تاثیر رنگ زرد

تاثیر رنگ زرد در دکوراسیون

تاثیر رنگ زرد در دکوراسیون

رنگ زرد به دکور داخلی خانه رنگ و روح می‌دهد و روحیه ساکنان خانه را بالا می‌برد. اگر معمولا از رنگ زرد می‌گریزید، مطلب زیر ممکن است نظرتان را در مورد این رنگ شاد و زیبا عوض کند. رنگ لیمویی را پیشنهاد می‌کنیم که سایه ‌ملایمی از زرد است و برای هر فصلی مناسب است. شما می توانید با طراحی رنگ زرد خورشید تابستان را به خانه خود بیاورید.. این یک انتخاب عالی برای آشپزخانه ها، اتاق های ناهار خوری و حمام ها است، جایی که آن را انرژی بخش و پر انرژی می کند. در سالن ها، ورودی ها و فضاهای کوچک ، زرد می تواند گسترده و استقبال کننده باشد.

اگر چه رنگ زرد هرچند یک رنگ شاد است اما برای طرح های اصلی رنگ مناسب نیست. مطالعات نشان می دهد که افراد بیشتر در معرض آسیب دیدن در محیط کاملا زرد رنگ هستند. به نظر می رسد بچه ها بیشتر در اتاق های تمام زرد گریه می کنند. در بیشتر مواقع ، این رنگ تمایل دارد احساسات ناامیدی و خشم ایجاد کند. رنگ زرد برای تمام فصل‌های سال مناسب است. در فصل بهار و تابستان این رنگ به شما حس طراوت و پاکی لیمو را می‌دهد و در پائیز با رنگ‌های برگ‌ریزان ترکیب می‌شود و در زمستان گرمای خورشید را به خانه می‌آورد.

زرد با رنگ‌های دیگر خوب تلفیق می‌شود.

تقریبا هیچ رنگی وجود ندارد که مانند زرد بتواند با رنگ‌های دیگر ترکیب خوبی در خانه‌ ایجاد کند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به دکوراسیون رنگارنگ علاقه‌مندید و دوست دارید انواع رنگ‌ها را در خانه داشته باشید، پس رنگ زرد را به‌عنوان «رنگ خنثی» انتخاب کنید و رنگ‌های دیگر را با آن هماهنگ کنید.

تاثیر رنگ آبی 

تاثیر رنگ آبی در دکوراسیون

گفته می شود که آبی فشار خون و تنگی نفس و ضربان قلب را کاهش می دهد. به همین دلیل است که آن را آرامش بخش و آرام در نظر گرفته، و اغلب برای اتاق خواب و حمام توصیه می شود.

رنگ آبی یکی از پرطرفدارترین رنگ ها به شمار می رود. به عقیده بسیاری از محققان این رنگ تاثیرات شگفت انگیزی روی بدن انسان می گذارد. امروزه در دکوراسیون بسیاری از خانه های مدرن از این رنگ استفاده می شود. در این مطلب با دکوراسیون آبی در مکان های مختلف خانه های مدرن آشنا می شویم.

افرادی که به این رنگ علاقه دارند, غالبا افرادی آرام و خونسرد می باشند. این رنگ در افزایش اعتماد به نفس و خلاقیت موثر است. رنگ آبی یکی از مناسب ترین رنگ ها برای اداره ها و بیمارستان ها محسوب می شود. ترکیب این رنگ با رنگ های دیگر مانند خاکستری موجب زیباتر شدن فضا می شود. دکوراسیون اتاق خواب با رنگ آبی تیره یکی از زیباترین دکوراسیون ها به شمار می رود. دکوراسیون آبی را می توان در هر قسمت از منزل پیاده نمود. رنگ آبی را می توان به عنوان رنگ دیوار اتاق نشیمن انتخاب نمود. به علاوه انواع مدل مبلمان راحتی آبی می تواند در دکوراسیون اتاق پذیرایی آبی استفاده شود. تصاویر زیر نمونه هایی از دکوراسیون اتاق پذیرایی با تم آبی را نشان می دهد.

در دکوراسیون اتاق خواب های مدرن نیز از رنگ آبی استفاده می شود. طراحی این اتاق خواب ها نیاز به دقت زیادی دارد. چرا که استفاده زیاد از رنگ آبی در اتاق خواب موجب کاهش خواب می شود و بنابراین برای افرادی که از کم خوابی رنج می برند مناسب نیست. در واقع ترکیب این رنگ با رنگ های گرم یکی از مناسب ترین رنگ ها برای اتاق خواب به شمار می رود.

تاثیر رنگ سبز

تاثیر رنگ سبز در دکوراسیون

از ترکیب رنگ آبی و زرد رنگ سبز ایجاد میشود که حس طراوت و شادابی ایجاد می کند ، سبز برای تقریبا هر اتاقی در خانه مناسب است. روانشناسان معتقدند اگر محیط های شلوغ و نامنظم با روحیه شما سازگاری ندارد از این رنگ برای تعدیل فضا و آرام کردن محیط استفاده کنید. رنگ سبز می تواند حس تعادل، هماهنگی، ایمنی، شور و نشاط را در محیط برقرار کند. اگر می خواهید خانه ای آراسته، آرام و وسیع داشته باشید بهتر است از این رنگ استفاده کنید و اگر آدمی گوشه گیر و منزوی هستید خوب است رنگ سبز را برای خانه تان انتخاب کنید چون رنگ سبز در بهتر شدن روابط عمومی تاثیرگذار است. البته باید در نظر داشته باشید که تاثیر این رنگ ها در زمان طولانی مشخص می شود. از این رنگ می توانید در اتاق نشیمن، اتاق خواب و اتاق پذیرایی استفاده کنید. همچنین اعتقاد بر این است که به باروری کمک می کند، و انتخاب خوبی برای اتاق خواب است.

یک تیر و دو نشان

یکی از کاربردی ترین وسایلی که می توانید در خانه داشته باشید، یک آکواریوم-گلدان است. یک تیر و دو نشان! این آکواریوم جمع و جور نهایتا می تواند دو تا ماهی کوچولو را در خود جای دهد. از طرف دیگر قسمت روی آن گلدانی است که گیاهان درونش برای ماهی ها اکسیژن سازی می کنند و سبزی یک گیاه زیبا را به محیط خانه می آورند.

تاثیر طبیعت در دکوراسیون

از مبل های تان خسته شده اید؟ توانایی تغییر کلی را ندارید؟ هیچ اشکالی ندارد. شما می توانید با خریدن چند مدل کوسن تازه، حال و هوای تازه ای به مبل های تان بدهید. رنگ سبز با رنگ های سفید، مشکی، کرم، قهوه ای، آبی کاربنی، سورمه ای، خاکستری، دودی و حتی قرمز سازگاری دارد پس با خیال راحت کوسن های سبز را روی مبل های خود ولو کنید!

البته رنگ سبز با اکولوژی (بوم شناسی) مترادف است، بنابراین اگر خیلی دوست ندارید از رنگ سبز در طراحی داخلی خانه خود استفاده کنید، گل‌ها و گیاهان را جایگزین کنید. با ایجاد یک دیوار زنده (دیوار گیاهی) یا هر نوع گل و گیاه سبز رنگ، طبیعت را وارد فضای زندگی خود کرده و از این طریق هم به طبیعت نزدیک شوید و هم در زندگی خود توازن ایجاد کنید.

تاثیر رنگ بنفش 

تاثیر رنگ بنفش در دکوراسیون

تاثیر رنگ بنفش در دکوراسیون

بنفش رنگی گیرا و پیچیده و لوکس است . انتخاب رنگ بنفش برای دیوارها و دکوراسیون خانه یک انتخاب جسورانه است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که انتخاب رنگ بنفش برای طراحی اتاق‌نشیمن به ایجاد فضایی صمیمانه و دوستانه کمک می‌کند. این رنگ علاوه بر این‌که می‌تواند نشان‌دهنده شجاعت، مدیریت و قاطعیت میزبان باشد، می‌تواند مهربانی و صمیمیت او را نیز به مهمانان نشان دهد. اگر چه افراد کمی از رنگ بنفش به‌تنهایی برای رنگ‌آمیزی دیوارهای خانه خود استفاده می‌کنند اما این رنگ قابلیت بسیار زیادی برای هماهنگ‌شدن با رنگ‌هایی نظیر سفید، انواع مختلف طیف بنفش، مشکی، طوسی و لوازم استیل را دارد.

تاثیر رنگ نارنجی

تاثیر رنگ نارنجی در دکوراسیون

تاثیر رنگ نارنجی در دکوراسیون

نارنجی موجب هیجان و اشتیاق میشود  و انرژی زیادی میدهد. اگر خواستار آرامش هستید ، ایده خوبی برای یک اتاق نشیمن و یا اتاق خواب نیست، این رنگ مناسب برای یک اتاق ورزشی هم هست؛ چون حس شیطنت و تحرک را بیشتر می کند .

رنگ نارنجی رنگ شادی، خوشبینی و ایجاد روابط اجتماعی بالا است. رنگ نارنجی در دکوراسیون احساس گرم و عجیب و شادی و هیجان بالایی با خود به همراه خواهد آورد،این رنگ بهترین انتخاب برای اتاق کودکان بازیگوش شماست و فضایی سرشار از انرژی را برای آن ها ایجاد می کند. پس اگر دوست دارید هیجان کودکی را به دکوراسیون خود بیاورید رنگ نارنجی بهترین انتخاب برای شماست.

رنگ نارنجی به دلیل دارا بودن توناژ قرمز در خود می تواند جایگزین عنصر آتش در فنگ شویی باشد. از رنگ نارنجی برای فضاهای عمومی مانند اتاق نشیمن و یا اتاق تلویزیون استفاده کنید و با کمک همه ی اعضای خانواده را دور هم جمع کنید، رنگ نارنجی در دکوراسیون شما سبب ایجاد نقطه ی کانونی و بالا بردن دمای فضای موجود شما خواهد شد.

تاثیر رنگ نارنجی بر چاکراها

چاکراها مراکز انرژی در حال چرخش در بدن هستند که از فرق سر تا پایین ترین نقطه ی ستون فقرات ادامه می یابند. چاکراهای بخش پایینی بدن مربوط به جسم و بخش های بالایی مربوط به روح ما می باشد. رنگ نارنجی در دکوراسیون سبب تعادل  چاکراهای فیزیکی بدن و ایجاد خلاقیت در افراد می شود، پس اگر می خواهید استعداد و خلاقیت خود را شکوفا کنید از رنگ نارنجی برای دکوراسیون خود استفاده کنید و ظاهر ویژه ای به آن ببخشید.

این دستورالعمل ها یک نقطه شروع خوب برای جستجوی رنگ و تمی که قراره برای دکوراسیونتون انتخاب کنید هستند. به خاطر داشته باشید که انتخاب رنگ یک ماده بسیار شخصی است؛ شما کسی هستید که باید با رنگ و تم جدید خود زندگی کنید، بنابراین یک رنگ مناسب برای شما، خانواده و شیوه زندگی خود را انتخاب کنید.

با احترام – مهراز بیوراما